Financování solárních panelů


Solární panely vám mohou pomoci do budoucna ušetřit spoustu peněz za účty za elektřinu. Nicméně, pořízení samotných solárních panelů není samozřejmě zadarmo. Jak ale na ně získat peníze, pokud nemáte k dispozici tak velké finance?

dům

Dotace

Možná jste to nevěděli, ale máte možnost získat dotace solárních panelů na střechu od našeho státu. Solární panely získáváte v rámci projektu Nová zelená úsporám. O dotaci můžete žádat, pokud vlastníte dům, i pokud ho teprve stavíte. Získání dotace totiž není vázáno na kolaudaci. Podmínkou je, že nečerpáte žádnou jinou dotaci v rámci projektu Nová zelená úsporám. V roce 2024 klesla výše dotací z 200 000 na 160 000.

Úvěr

U banky si samozřejmě můžete zažádat o úvěr, jehož peníze použijete na zafinancování své fotovoltaické elektrárny. Jak na to? Zjistěte si dopředu, které banky vám nabídnou nejvýhodnější podmínky. Některé totiž nabízí úvěry přímo určené na alternativní zdroje energie, a takové úvěry mají výhodnější podmínky, než klasický spotřebitelský úvěr. Můžete očekávat delší dobu splácení a také nižší úrokovou sazbu.

Americká hypotéka

Další možností může být americká hypotéka. Některé banky ji nazývají také neúčelovou hypotékou. Peníze z této půjčky můžete použít na financování solárních panelů. Oproti klasickému spotřebitelskému úvěru můžete i tady očekávat výhodnější podmínky splácení. Výhodou je, že pokud potřebujete na svém domě financovat ještě něco, můžete si vzít větší částku a všechno si financovat v rámci jedné půjčky. Banku totiž v podstatě nezajímá, na co peníze použijete.

dům

Nebankovní půjčky

Pokud z nějakého důvodu nemůžete nebo nechcete žádat o půjčku u banky, máte samozřejmě ještě možnost zažádat o financování u nebankovních společností. Ty mají mírné podmínky pro získání půjčky, takže je pravděpodobné, že vám žádost o půjčku schválí.