Frézování kovu


Obráběcí stroje

Abychom z kusu materiálu dostali potřebný výrobek, tak můžeme využít mnoha různých procesů. Je při tom důležité hledět na cenu, požadovanou přesnost a vlastnosti výrobku. Mezi hojně využívané stále patří obrábění, protože žijeme v době CNC strojů, přičemž ty víceosé si poradí i s dost složitými tvary.

CNC frézka

Nyní se zaměříme na frézování, kterým se nejčastěji vyrábí nerotační součástky. Kromě běžných fréz sem můžeme nasadit i další nástroje jako jsou třeba závitníky, takže na univerzálním stroji zajistíme splnění více procesů. S takovým revolverovým zásobníkem nemusíme ani zastavovat stroj, protože si sám vybírá předem seřízené nástroje. Když je tedy vše dobře naprogramované a seřízené, tak stroj dokáže vyrábět jeden kus za druhým. Výměnu kusů u CNC stroje nemusí zajišťovat člověk, protože můžeme mít automatizovaný systém, který se o to postará. Na člověku tedy už jen zůstává dodávka přepravek s polotovary a průběžné kontrola během celé výroby.

Vhodné nástroje

Stačí nahlédnout do katalogu nějakého známějšího výrobce nástrojů a hned si všimnete, že jich je na výběr opravdu spousta. V první řadě záleží, co chceme obrábět. Tvrdé řezné nástroje jsou proto rozřazeny do skupin, kdy každá má přiřazeno určité písmeno a barvu, díky čemuž se pouhým pohledem dozvíme, co s nástrojem můžeme obrábět.

celistvá fréza

Frézy se dají upínat buď pomocí trnu, což platí pro nástrčnou variantu. Dále zde máme kuželovou stopku, která patří do Morseho kužele, protože ten zajistí dostatečné tření pro přenos kroutícího momentu. Nástroje můžeme rozdělit také podle toho z kolika částí se skládají, jakým směrem směřují řezné zuby, jaká je jejich hustota a z jakého materiálu jsou vyrobeny. Pro výrobu specifických tvarů můžeme zvolit technické frézy, které se běžně vyrábí z rychlořezné oceli, takže oproti té běžné mají několikanásobně vyšší životnost a odolávají vyšším teplotám. Životnost můžeme prodloužit dobrým chlazením.