Jak pečovat o novorozence


Novorozenci toho zpočátku opravdu moc nepotřebují. Důležité je pro ně hlavně aby měli zajištěný bezpečný spánek. Je na každém rodiči jak se cítí a zda zvolí spaní v jedné posteli nebo raději dá své dítě do postýlky k posteli. Ani jedna varianta není špatná, ale vždycky u všeho musíte vyzkoušet co bude vašemu miminku milejší. Některá miminka preferují spánek v postýlce, jiná u rodičů. Na všechno ale časem přijdete a není třeba se předem ničeho bát. Nakonec se sžijete a budete vědět co a jak. Dítě by ale při spánku v postýlce mělo být postýlku úplně prázdnou, neměl by v ní být ani polštář, ten je pro novorozence nevhodný. A co na přikrytí? Jen spací pytel, ten je z hlediska bezpečnosti spánku to nejlepší.

matka a dítě

Aby bylo vaše miminko spokojené a krásně prospívalo, musí mít kvalitní stravu. Každá maminka chce kojit, protože je to to nejlepší co může svému dítěti dát. Jenže ne každá kojit může, a tak mnohé musí dát umělou výživu. Někdy ale chvíli trvá než rodiče najdou vhodnou umělou výživu, která jejich miminku sedne.

A co přebalování?
Ani přebalování se neobejde bez počátečních pokusů a omylů. Většina rodičů automaticky zvolí jednorázové pleny. Ty ale obsahují plasty, chemikálie a musí putovat do spalovny nebo na skládku protože se nerozloží. Tento typ plen je sice zdánlivě levný, ale nevhodný pro jemnou dětskou pokožku. Používáním jednorázových plen dochází k častému vzniku opruzenin.

látková plena

Daleko lepší jsou látkové pleny pro novorozence delamedoplen, které se dají používat od narození. Nemusíte se jich bát, jejich údržba je sice pracnější, ale je to to nejlepší, co můžete na přebalování používat. Existují celé sady, které obsahují nejen čtvercové pleny, ale i svrchní kalhotky. Sady se dají pořídit i z druhé ruky a stojí pak ještě méně. Když si spočítáte cenu za jednorázové pleny, vyjde vám částka vyšší než kolik stojí sada látkových plen.