Ušetřete za bydlení


Kdo bydlí v bytě, nemá moc šancí ovlivnit to, odkud bude odebírat teplo a elektřinu. I to je důvod, proč je bydlení v rodinném domě stále populárnější. V domě si můžete sami vybrat od jakých dodavatelů budete odebírat energie, můžete si sami volit výši měsíčních záloh, a také si můžete vybrat čím budete topit. To u bytu není možné. Problém je, že i když si vyberete velice účinný kotel na tuhá paliva nebo třeba krb, který vám vytopí celý dům a ještě ohřeje i vodu, pokud nebudete mít zateplený dům, budete topit úplně zbytečně.

stará střecha

Tepelné ztráty jsou u budov naproti běžnou věcí. Jde o to, jak se s nimi jako majitelé poperete. Hlavně u rodinných domů je nutné pracovat s teplotou vzduchu, protože tím můžete hodně ušetřit. Zkuste sledovat, kolik tepla protopíte jen tak. Tepelné úniky jsou různé a závisí na více faktorech. Jedním z nich je to, jak je stavba situovaná. Vyvýšené stavby někde na samotě u lesa budou mít vždycky problém udržet si stálou vnitřní teplotu. Nezanedbatelný vliv na únik tepla má i složení zdiva, a samozřejmě hlavně zateplení.

starý dům

Máte obytné místnosti hned po střechou?
Střešní krytina je důležitá, a tepelné ztráty s sebou nese jak plech, tak šindel nebo pálená taška. Každá střešní krytina musí být izolovaná a zateplená, aby střechou teplo neutíkalo ven. Pokud máte střešní okna, i to má na únik vliv. V podkrovních pokojích bude vždycky chladněji než jinde. Věnujte proto zvýšenou pozornost výběru krytiny i zateplení celého domu. Zateplená fasáda, střecha a vyměněná okna by měla být naprostý standard pro všechny.

Investice do bydlení, a to včetně rekonstrukce, je samozřejmě nákladné. Cena takové rekonstrukce jde do stovek tisíců až milionů, na což také každý nemá prostředky. Můžete ale využít dotace. Nová zelená úsporám ve Zlíně je řešení pro každého, kdo potřebuje finanční injekci.