Jsou současné společenské změny přínosné?

Naše společnost se vyvíjí způsobem ne nepodobným klasické evoluci, známé z biologie. Postupně se mění náš hodnotový žebříček i to, co se považuje za přípustné. Stačí si například uvědomit, že většina z nás by asi nebyla spokojena v době i jen před několika stovkami let. To ovšem neznamená, že s těmito změnami všichni souhlasí. Vždy se najdou lidé, kterým se nelíbí směr, jakým se vývoj ubírá. A to platí i v současné době. Protože právě v dnešní době probíhají opět změny, a ty se nelíbí ani zdaleka všem.

 

práva žen prošla velkým vývojem

 

Asi tou největší je zvýšená tolerance vůči LGBTQ+ komunitě. Tito lidé dostávají mnohem větší práva, zvláště co se týče vztahů, než tomu bylo kdy dříve. Dokonce se uvažuje o tom, že by byly uzákoněny i sňatky mezi lidmi stejného pohlaví, namísto dnešního registrovaného partnerství, což je věc ještě před pár desetiletími neslýchaná.

 

Ovšem přiznávání práv se týká i jiných menšin, ať už jde o arabskou, vietnamskou či romskou kulturu, nyní získávají nové možnosti. Také jsou stále méně diskriminováni, pokud jde například o pracovní příležitosti. Jistě, určité stereotypy přetrvávají, a to na obou stranách, celkově se však situace zlepšuje.

 

vlajka LGBTQ+ komunity

 

Problém je samozřejmě v tom, že zavedení těchto změn není snadné, a navíc se setkává s již zmíněným odporem, a to jak ze strany veřejnosti, tak i určitých politiků. Je tedy dobré se podívat, zda jsou výše zmíněné změny skutečně pozitivní.

 

A pravdou je, že obecně jsou. Lidé jsou lidé, bez ohledu na barvu pleti či pohlaví. Všichni si zaslouží, aby se s nimi jednalo s důstojností, a aby měli stejná práva. Koneckonců, stačí se podívat, jak se za posledních pár desetiletí posunula práva žen. Ty mohou dnes, až na pár výjimek, vykonávat jakoukoliv profesi, aniž by na ně bylo hleděno skrz prsty.

 

Je tedy pravděpodobné, že současný trend přinese opět pozitivní změnu, která poslouží jen k tomu, aby se lidé cítili na světě skutečně dobře.