Kempujeme na Berounce


Řeka Berounka nepatří k nejvyhledávanějším vodáckým terénům, v porovnání s horním tokem Vltavy se tu v průběhu letní sezóny vyskytuje sotva zlomek množství vodáků, s nimiž se potkáte například v rožmberském či novospolském kempu. To ovšem neznamená, že se jedná o podřadný říční tok, co nestojí ani za pozornost, důsledek tohoto jevu je zapříčiněn zejména nedostatečnou publicitou a zájmem těch, co by tu mohli poskytnout špičkové vodácké zázemí.

kempování na Berounce

I přesto se najdou na Berounce místa, která bychom vám mohli doporučit pro kempování, je to například oblast pod zříceninou hradu Krašov, Kempy ve Zvíkovci a ve Skryjích, Sýkořice pod Zbečnem, nebo kemp nedaleko Liblína. Můžete tu zakotvit jako vodáci anebo si tu postavit velký stanový přístřešek a pobývat tu klidně i celé prázdniny. Okolí řeky je velmi malebné a působivé jsou tu především některé vyhlídky, například Havlova skála nebo vyhlídky na protějším břehu u Žíkovského mlýna.

kotlík nad ohněm

Bez čeho se ovšem na Berounce neobejdete, je kanystr na vodu 30 l. Nejlépe dva nebo tři, je-li vás početnější skupina. Ve většině kempů je k dispozici pitná voda a kanystry jsou ideální nádobou, jak ji uchovávat v blízkosti stanu a mít ji k dispozici nepřetržitě po celou dobu pobytu. Pitnou vodu upotřebíte pro vaření, pití i hygienické účely a nebudete pak závislí na prodeji balené vody, což je zbytečně drahé.

Kanystry jsou z hygienického hlediska prověřené a nemusíte mít obavy z kontaminace toxických látek uvolněných z polyetylenu, ovšem to neznamená, abyste se zřekli údržby a čištění kanystrů od bakterií. Nezapomínejte, že zejména v teplém a slunečném počasí se uvnitř mohou tvořit kolonie mikroorganismů, které mohou způsobit i velmi nepříjemné zažívací potíže. K čištění kanystrů ale nepoužívejte nebezpečné chemikálie, které by ublížily vám i životnímu prostředí.